www.ProntoTimingSystem.com

St. Louis Solo Event #5
07/30/2017

**** UNOFFICIAL RESULTS (INFORMATIONAL ONLY) ****

Overall PAX Index
Pos  Nbr Class Name              Best   Index    Pax    Margin Heat Pos/Heat 
  1.  78 STS   Sean Greer       43.011  0.818   35.183  -0.131  0     1
  2.  92 STS   Matthew Hodges   43.171  0.818   35.314   0.131  0     2
  3.   8 HS    Tyler Francis    44.931  0.786   35.316   0.133  0     3
  4.  93 FS    Chris Hammond    43.998  0.804   35.374   0.191  0     4
  5.  89 SSR   Andy Hohl        41.933  0.847   35.517   0.334  0     5
  6. 167 ESP   Clint Griest     42.439  0.837   35.521   0.338  0     6
  7. 192 STS   Mark Prewitt     43.527  0.818   35.605   0.422  0     7
  8.  41 CAMC  Jacob Meuth      43.429  0.823   35.742   0.559  0     8
  9. 195 HS    Thomas Sotiropo  45.583  0.786   35.828   0.645  0     9
 10.  39 FS    Dave Whitworth   44.597  0.804   35.856   0.673  0    10
 11. 191 STX   Jake Montgomery  43.804  0.822   36.007   0.824  0    11
 12.  14 CS    Bill Elmore      44.576  0.810   36.107   0.924  0    12
 13.  52 AS    Robert Fullried  44.147  0.819   36.156   0.973  0    13
 14. 671 ESP   Johanna Foege    43.207  0.837   36.164   0.981  0    14
 15.  54 GS    Matthew Kesl     45.605  0.793   36.165   0.982  0    15
 16.  15 CS    Robert Kammerer  44.655  0.810   36.171   0.988  0    16
 17.  96 CAMS  Matt Miller      43.209  0.838   36.209   1.026  0    17
 18.  91 AS    Carla Russo      44.229  0.819   36.224   1.041  0    18
 19.  22 CS    Chad Coker       44.777  0.810   36.269   1.086  0    19
 20.  92 CAMC  J.J. Mallrich    44.162  0.823   36.345   1.162  0    20
 21. 142 AS    Richard Wise     44.657  0.819   36.574   1.391  0    21
 22.  21 FSL   Cortni Townsend  45.623  0.804   36.681   1.498  0    22
 23.  89 STS   Brent Hathaway   44.865  0.818   36.700   1.517  0    23
 24.  99 CS    Richard Baker    45.318  0.810   36.708   1.525  0    24
 25. 164 ES    Thomas Cindrich  46.268  0.794   36.737   1.554  0    25
 26.  42 AS    Martin Montagno  44.887  0.819   36.762   1.579  0    26
 27.  32 STR   Andrew Altermat  44.388  0.830   36.842   1.659  0    27
 28.  66 BS    Geno Salvati     45.855  0.813   37.280   2.097  0    28
 29.  56 ES    Chris Zammit     47.062  0.794   37.367   2.184  0    29
 30.  29 GS    Craig Rebmann    47.323  0.793   37.527   2.344  0    30
 31.  91 CAMC  Alex Watson      45.693  0.823   37.605   2.422  0    31
 32.  66 CS    Rick Ruth        46.455  0.810   37.629   2.446  0    32
 33. 166 CS    Tom Kammerer     46.465  0.810   37.637   2.454  0    33
 34.  70 DS    Chris Carpenter  47.035  0.801   37.675   2.492  0    34
 35.  68 CAMS  Jacob Batz       44.987  0.838   37.699   2.516  0    35
 36.  71 SMF   Clayton Owens    44.461  0.848   37.703   2.520  0    36
 37.  66 STU   Mike Kenney      45.408  0.831   37.734   2.551  0    37
 38.  64 ES    Kelly Smith      47.713  0.794   37.884   2.701  0    38
 39.  53 STR   David Moellenbe  45.680  0.830   37.914   2.731  0    39
 40.  49 STS   James Lynch      46.440  0.818   37.988   2.805  0    40
 41.  21 CAMC  David Q. Dunn    46.183  0.823   38.009   2.826  0    41
 42.  65 CS    Richard Lantz    47.023  0.810   38.089   2.906  0    42
 43. 191 AS    Chris Sarvies    46.711  0.819   38.256   3.073  0    43
 44.  42 GS    Adam Buffa       48.258  0.793   38.269   3.086  0    44
 45. 310 STU   Mike Coons       46.171  0.831   38.368   3.185  0    45
 46.  62 CS    Don Eisinger     47.395  0.810   38.390   3.207  0    46
 47. 168 CAMS  Nick Watson      45.854  0.838   38.426   3.243  0    47
 48.  73 DS    Gregory Wilson   48.336  0.801   38.717   3.534  0    48
 49.  33 AS    Richard Nyman    47.408  0.819   38.827   3.644  0    49
 50.  85 SM    Adam Hughes      45.148  0.861   38.872   3.689  0    50
 51. 158 DSP   Phil Coughran    46.197  0.842   38.898   3.715  0    51
 52.  41 ASP   Casey Carroll    45.462  0.856   38.915   3.732  0    52
 53.  42 ASP   Chris Lybarger   45.468  0.856   38.921   3.738  0    53
 54.  41 STX   Peter Burton     47.444  0.822   38.999   3.816  0    54
 55.  55 ES    Dakota Jones     49.214  0.794   39.076   3.893  0    55
 56.  76 FSL   Vanessa Whitwor  48.624  0.804   39.094   3.911  0    56
 57.  44 DS    Austin Lawrence  48.807  0.801   39.094   3.911  0    57
 58.  42 BS    Juan Johnson     48.265  0.813   39.239   4.056  0    58
 59.  58 DSP   Mitchell Coughr  46.621  0.842   39.255   4.072  0    59
 60.  83 STX   Patrick Burke    47.876  0.822   39.354   4.171  0    60
 61.  84 XP    Scott Whittle    44.357  0.892   39.566   4.383  0    61
 62. 319 CSP   James Lynch      46.084  0.860   39.632   4.449  0    62
 63.  67 FS    Jennifer Tobey   49.302  0.804   39.639   4.456  0    63
 64.  71 HS    Randy Runyon     50.725  0.786   39.870   4.687  0    64
 65.  77 STF   Todd Benne       49.849  0.800   39.879   4.696  0    65
 66.  88 STS   John McDonnell   48.853  0.818   39.962   4.779  0    66
 67.  58 SM    Matt Sheehy      46.434  0.861   39.980   4.797  0    67
 68.  47 CAMS  James Middendor  47.710  0.838   39.981   4.798  0    68
 69. 112 STS   Timothy Tollive  49.017  0.818   40.096   4.913  0    69
 70. 141 CAMC  Emily Meuth      48.959  0.823   40.293   5.110  0    70
 71.  71 BS    Drew Flanakin    49.692  0.813   40.400   5.217  0    71
 72.  44 SSP   Jeff Kelsey      46.969  0.862   40.487   5.304  0    72
 73.  74 HS    Rob Simons       51.599  0.786   40.557   5.374  0    73
 74.  99 STX   Austin Haynes    49.447  0.822   40.645   5.462  0    74
 75.  25 BS    Brant Ingracia   50.051  0.813   40.691   5.508  0    75
 76.  58 DSPL  Traci Coughran   48.329  0.842   40.693   5.510  0    76
 77.  66 STR   David May        49.235  0.830   40.865   5.682  0    77
 78.  74 STS   Robert Stack     50.015  0.818   40.912   5.729  0    78
 79. 913 CSPL  Sandy Lynch      47.653  0.860   40.982   5.799  0    79
 80. 177 STF   Nick Benne       51.255  0.800   41.004   5.821  0    80
 81.  21 SM    Bruce Rea        47.642  0.861   41.020   5.837  0    81
 82.  48 STX   Kyle French      49.952  0.822   41.061   5.878  0    82
 83.  91 XP    Bill Luton       46.236  0.892   41.243   6.060  0    83
 84.  71 STX   Alex Vigor       50.276  0.822   41.327   6.144  0    84
 85.  42 FS    Ronald Schwarz   51.568  0.804   41.461   6.278  0    85
 86.  61 FS    Tripp Tobey      51.704  0.804   41.570   6.387  0    86
 87.  44 HS    John Gualdoni    53.391  0.786   41.965   6.782  0    87
 88.  35 FS    Amy Ochoa        52.666  0.804   42.343   7.160  0    88
 89.  99 SSM   Matt Grabanski   48.803  0.875   42.703   7.520  0    89
 90. 451 HS    Stephen Tuley    54.451  0.786   42.798   7.615  0    90
 91.  44 FP    Erik Hebert      49.068  0.873   42.836   7.653  0    91
 92.  77 AS    Brian Schuetz    52.728  0.819   43.184   8.001  0    92
 93.  89 XP    Tim Brueske      48.435  0.892   43.204   8.021  0    93
 94.  60 AS    Ron Trimmer      52.846  0.819   43.281   8.098  0    94
 95.  74 STR   Robert Carriker  52.156  0.830   43.289   8.106  0    95
 96. 619 ES    Mike Willard     54.558  0.794   43.319   8.136  0    96
 97.  69 ES    Abe Allen        54.997  0.794   43.668   8.485  0    97
 98.  61 CP    Steve Leidholdt  51.265  0.854   43.780   8.597  0    98
 99.  69 DM    Travis McMillia  48.964  0.906   44.361   9.178  0    99
100. 189 STS   Raymond Hathawa  55.941  0.818   45.760  10.577  0    100
101.  81 FM    George Behring   49.998  0.916   45.798  10.615  0    101
102. 169 DM    Isaiah McMillia  50.763  0.906   45.991  10.808  0    102
103.  39 FSL   Samantha Whitwo  60.048  0.804   48.279  13.096  0    103
104.  89 AM    Aaron Hall       50.299  1.000   50.299  15.116  0    104
105.  88 FJB   Maria Lybarger   70.003  0.834   58.383  23.200  0    105
106.  25 FUN   Jacob Tuley      54.963  4.000  219.852 184.669  0    106